Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Abdulgani Dağ

Doğum Tarihi:1976-01-01
Doğum Yeri:Mardin
Meslek:İşçi
Kaybedilme Tarihi:1994-07-01
Kaybedildiği Yer:Mardin, Nusaybin

Şüpheliler

İsim Katılım derecesi
Mardin Jandarma Tugay Komutanlığı Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Abdulgani Dağ'ın Zorla Kaybedilmesi

17 yaşındaki inşaat işçisi Abdulgani Dağ’ın ailesiyle birlikte yaşadığı evine jandarmalar tarafından yoğun baskınlar yapılıyordu. Abdulgani’yi aradıklarını söyleyen askerler kardeşlerini tehdit ediyordu. Abdulgani Dağ’ın ailesi sürekli devam eden baskılara dayanamayarak Mardin’e göç etmek zorunda kaldı.

Abdulgani Dağ 1994 yılı Temmuz ayında bir gün (çeşitli kaynaklara göre 11 ya da 23 Temmuz) Mardin/Nusaybin Stile’deki halasını ziyaret etmek için yola çıktı. Bindiği minibüs kimlik kontrolü yapan askerler tarafından Stile ile Kürsüse köyleri arasındaki kontrol noktasında durduruldu. Abdulgani ve 3 yolcu (Şerife, Mehdiye ve Kazım) gözaltına alındı. Abdulgani’nin aradıkları kişi olduğunu ayak bileğindeki yaradan tespit ettiler. Yetkililer, Abdulgani’nin gözaltına alındığını inkar etti. Ailesi Ömerli, Nusaybin ve Diyarbakır DGM'ye başvurular yaptı ancak aynı cevabı aldı. Diyarbakır Emniyeti’ne başvuran kardeşinin dilekçesini almayı dahi reddettiler. Gözaltına alınan yolculardan Şerife ve Mehdiye ile görüşen yakınları, Abdulgani ile birlikte yedi gün boyunca Mardin Jandarma Tugay Komutanlığı’nda tutulduklarını ve yoğun işkence gördüklerini öğrendi; her iki kadın da tanıklık yapabileceklerini söyledi. Buna rağmen Dağ ailesinin tüm başvuruları sonuçsuz kaldı. Olayın üzerinden 20 seneye yakın zaman geçtikten sonra Sürgücülü biri, o dönemde Abdulgani Dağ’ın cenazesinin kendilerine teslim edildiğini ve kendilerinin de cenazeyi yıkayıp kimsesizler mezarlığına defnettiklerini söyledi. Ancak ne bedenin yerine, ne olayın nasıl olduğuna dair resmi bir bilgi verilmedi.

Abdulgani'nin gözaltına alınmasından 45 gün sonra Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) tüm dünyadan insan hakları savunucularına çağrı yaparak Abdulgani'nin akıbeti hakkında bilgi talep eden dilekçelerini Diyarbakır DGM Savcılığı ve İçişleri Bakanlığı’na göndermelerini talep etti. Devlet tüm bu süreç boyunca Abdulgani'nin gözaltına alındığını inkar etti ve 17 yaşındaki Abdulgani'den bir daha haber alınamadı.

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS