Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Hasan Baykura

Doğum Tarihi:1949-03-01
Doğum Yeri:Şırnak
Meslek:Esnaf
Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler:8
Kaybedilme Tarihi:1993-12-01
Kaybedildiği Yer:Şırnak, Cizre

Şüpheliler

İsim Katılım derecesi
Cemal Temizöz (Cizre İlçe Jandarma Komutanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi
Kamil Atak Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi
Hasan Page Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Hasan Baykura'nın Zorla Kaybedilmesi

Hasan Baykura, Cizre'nin Yeşilyurt köyünde dünyaya geldi. Çiftçilik yapan bir ailenin çocuğuydu. İlkokula kadar okudu. Altmışlı yıllarda evlenerek Cizre merkeze yerleşti. Burada küçük bir dükkân açtı. Yedi çocuk babasıydı. Daha önce herhangi bir nedenle gözaltına alınmamıştı.

1993 yılının Aralık ayında Cizre'de korucubaşı olan Kamil Atak'ın evine silahlı saldırı düzenlendi ve çatışma çıktı. Sabaha kadar havan topu ve ağır silah sesleri duyuldu. Çatışma, Baykura ailesinin oturduğu evin yanı başındaydı. Kaldıkları evin duvarlarına ateş edildi. Aile korkuyla bodruma sığındı ve çatışmanın sona ermesini bekledi. Baykura ailesinin kapısına sabahın ilk ışıklarıyla üç asker ve dört korucu tekmelerle vurdu; aile fertlerine hakaret ve küfür ettiler; gece yaşanan çatışmada PKK militanlarına yardım ettiklerini iddia ettiler. Hasan Baykura, eşi ve çocuklarıyla birlikte evlerinin altındaki bodrumda gece boyunca saklandıklarını söyledi. Buna rağmen askerler ve korucular Hasan Baykura'ya giyinmesini ve onlarla beraber gelmesini söyledi. Hasan Baykura'yı evden çıkarırken ailesinin gözünün önünde dövdüler. Aldığı darbelerden yüzü kanlar içinde kaldı. Korucular, Hasan Baykura'nın peşinden giden karısına "Bir adım daha atarsan seni öldürürüz," dedi. Ailesi onu son kez böyle gördü ve bir daha kendisinden haber alınamadı.

O sabah aynı mahalledeki tüm evlere baskın düzenlenmiş, bütün erkekler ifade vermek üzere gözaltına alınmıştı. Üç gün boyunca dışarı çıkma yasağı vardı ve evlerinden çıkanlara ateş açılıyordu. Aileler, askerler ve korucular tarafından alınan yakınlarından haber almak için sonraki günlerde karakol ve mahkeme önlerinden ayrılmadı.

Hasan'ın eşi en büyüğü 12 yaşında olan yedi çocuğu ile birlikte kocasının serbest bırakılmasını bekledi ancak üç-dört gün sonra savcılıktaki sorgularının ardından serbest bırakılanlar arasında Hasan Baykura yoktu. Suphiye Baykura, eşini sormak için savcılığa gitti ancak savcı kendisine gözaltına alınanlar içinde eşinin adının bulunmadığını söyledi ve sözlü başvuruya istinaden herhangi bir soruşturma başlatmadı. Aynı gün Hasan Baykura ile birlikte alınan birçok kişi onu karakolda işkence yapılırken gördüklerini söyledi. Bunun üzerine Suphiye Baykura annesiyle birlikte eşinin akıbetini öğrenmek için Kamil Atak'ın evine gitti ancak buradan da herhangi bir bilgi edinemedi.

Tüm çabalarına rağmen çok uzun süre eşinin akıbetini öğrenemeyen Suphiye Baykura, 2009 yılında Kuştepe köyünde yapılan kazılarda toplu mezar bulunması üzerine, 17 Mart 2009 tarihinde Cizre Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak bulunan kemikler arasında eşinin kemiklerinin olup olmadığının araştırılmasını talep etti. Böylece kaybın üzerinde 16 yıl geçtikten sonra ilk kez, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığınca 2009/430 hazırlık numarasıyla, resmi olarak soruşturma başlatıldı. Suphiye Baykura ifadesinde, evlerine gelen koruculardan birinin Tayan Kerevan aşiretinden olan Hasan adlı bir şahıs olduğunu belirtti. Savcılığın araştırması sonucu korucunun Hasan Page olduğu tespit edildi ve ifadesi alındı. Korucu ifadesinde suçlamaları reddetti. Savcılık olayın gerçekleştiği dönemde çocuk olan kaybedilenin çocuklarını ve kardeşini de tanık olarak dinledi. Elimize ulaşan evraka göre 25 Mart 2010 tarihinden sonra dosyada başka gelişme olmadı, Ocak 2014 itibariyle soruşturma hala devam ediyor.

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS