Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Haydar Yılmaz

Doğum Tarihi:1950-01-01
Meslek:Çiftçi
Kaybedilme Tarihi:1995-10-18
Kaybedildiği Yer:Van, Başkale

Birlikte kaybedilen diğer kişiler

Beşir Sayın
Mehmet Emin Yılmaz
Yusuf Aktaş

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Teoman Koman Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Beşir Sayın, Haydar Yılmaz, Mehmet Emin Yılmaz ve Yusuf Aktaş (Ertaş)'ın Zorla Kaybedilmesi

Beşir Sayın (33), Haydar Yılmaz (45), Yusuf Aktaş (70), Mehmet Emin Yılmaz (78) 18.10.1995 tarihinde Faraşin yaylasına çıktı. Yaylaya gitmek için Başkale Kaymakamı, Başkale ilçe Jandarma Tabur Komutanlığı ve Aydemir Jandarma Karakolundan izin almışlardı. Aynı gün Hakkari Dağ Komando Tugayı Topçu Taburuna bağlı askerler tarafından bölgede operasyon başlatıldı. Köylüler bir daha geri dönmedi. Bunun üzerine Sayın ailesi karakola çağrıldı ve “Adamlarınız Geçitli Karakolu tarafından yakalanmış, gidip sahip çıkın” denildi. Yakınları Hakkari’ye bağlı Geçitli (Peyanis) Jandarma Karakoluna giderek onları sordu, “Burada yok” cevabını aldılar. Ancak yakınları onların yaylaya giderken bindikleri atların karakolun önünde olduğunu gördü. Görgü tanıkları da “Operasyon sırasında askerler tarafından gözaltına alınıp helikopterlere bindirilerek Geçitli Karakoluna getirildiler” diye ifade verdi. Ancak yakınlarının tüm girişimlerine rağmen Beşir Sayın, Haydar Yılmaz, Yusuf Aktaş ve Mehmet Emin Yılmaz’dan bir daha haber alınamadı.

Beşir Sayın’ın kardeşi Salih Sayın’ın daha sonra görgü tanıklarına dayandırarak verdiği bilgilere göre köylüler Pirdoda köyü yakınlarında Hakkari Dağ Komando Tugayı Topçu Taburuna bağlı askerler tarafından gözaltına alındı. Tabur Komutanı Yarbay Mustafa İlhan Köksal’ın emriyle köylülerin eroin torbaları ve PKK bayraklarıyla fotoğrafları çekildi ve öldürüldüler. Daha sonra da içinde bulundukları ahırla birlikte yakıldılar.

Salih Sayın, kardeşi ve yakınlarının öldürüldüğünü gören Geçitli köyü korucularının verdiği bilgiler ışığında Beytüşşebap Cumhuriyet Başsavcılığına Tabur Komutanı hakkında suç duyurusunda bulundu; Hakkari ve Van valiliklerine, Van Alay Komutanlığına, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve İHD İstanbul Şubesine başvurdu. Sayın, Yusuf Ertaş’ın kardeşi Fadıl Ertaş’ın öldürülenlerin atlarını Geçitli Jandarma Karakolunun önünde gördüğünü, askerlere atların sahiplerini sorunca tehdit edildiğini belirterek “Ertesi gün Geçitli Karakoluna 4 kişi daha gitti ancak atları yerinde bulamadı. Atların askerlerce Gewrik dağına götürülerek öldürüldüğünü sonradan öğrendik,” dedi.

Salih Sayın’ın suç duyurusu sonrasında açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Karar “böyle bir operasyonun yapılmadığı, Mustafa İlhan Köksal’ın söylenen tarihte Hakkari’de görevli olmadığı, köy korucularının ifadelerinde operasyona katılmadıklarını belirttikleri” gerekçesiyle verildi. Salih Sayın Beytüşşebap Ağır Ceza Mahkemesine başvurarak takipsizlik kararına itiraz etti. Verilen kararın çelişkilerle dolu olduğunu ifade eden Sayın, “Olayın Mayıs 1995’te olduğu belirtiliyor. Oysa olay Ekim 1995’te oldu. Hakkari Dağ Komando Tugayında görevli Yarbay’ın 1996 yılı Haziran ayında göreve başladığı belirtiliyor. Böyle bir şey varsa biz bu yarbayın adını 1995 yılında nasıl öğrenebiliriz? Tarihlerde bir saptırma var. İtirazda bunun araştırılmasını istedim, ayrıca savcı ne benim ne de Geçitli Karakolu önünde atları gören Fadıl Ertaş’ın ifadelerini almadı. İzin belgesinin olmadığı söyleniyor. Belgelerin tanığı benim, korucu başı Musa Yılmaz’dır, hatta köyün tüm korucularıdır” dedi. Ancak soruşturmadan bir sonuç elde edilemedi ve zorla kaybedilen dört köylüden bir daha haber alınamadı.

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS