Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Talat Türkoğlu'nun Zorla Kaybedilmesi

AİHM’nin 17 Mart 2005 tarihli kararındaki bilgilere göre Talat Türkoğlu geçmişte politik suçlardan tutuklanmış ve yargılanmıştı. O dönemde sivil polisler tarafından da takip ediliyordu. 29 Mart 1996 tarihinde Talat Türkoğlu akrabalarını ziyaret etmek için otobüsle İstanbul’dan Edirne’ye doğru yola çıktı. Yolculuk sırasında otobüs bir kere bir araç tarafından durduruldu ve araçtan bir kişi otobüse bindi. Edirne’ye varmadan önce aynı araç otobüsü bir kez daha durdurdu ve otobüse binen kişi araca geri döndü. Bu araç Talat Türkoğlu’nu akrabalarının evine kadar takip etti.

1 Nisan 1996 tarihinde Talat Türkoğlu İstanbul’a dönmek üzere Edirne’yi terk etti. O gün evine dönmedi ve o tarihten beri kendisinden haber alınamadı. Eşi, Talat Türkoğlu’nun kaybedilişinin beşinci gününde eve geldiğinde kapıyı ve televizyonu açık halde buldu. Bunun kocasının anahtarıyla eve girenler tarafından yapıldığı fikrindeydi. 15 Nisan 1996 tarihinde Talat’ın annesi Zeyneti Türkoğlu, Edirne Cumhuriyet Savcılığına oğlunun zorla kaybedilmesine ilişkin dilekçe verdi.

25 Nisan 1996 tarihinde eşi Hasene Türkoğlu İstanbul DGM Savcılığına Talat Türkoğlu’nun kaybedilmesi ile ilgili olarak başvurdu. Daha sonraki tarihlerde aralarında Adli Tıp Kurumu, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Adalet Bakanı ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu da olmak üzere birçok resmi makama başvurdu. Hasene Türkoğlu, 10 Eylül 1997 tarihli dilekçesinde Kasım Açık adlı bir hükümlünün diğer hükümlülere Talat Türkoğlu’nun öldürülmesi ile ilgili anlattığı iddiaları paylaştı. Buna göre, Kasım Açık MLKP örgütü içinde yer alan bir devlet ajanıydı. Bundan önce kontr-gerilla eylemlerinde bulunmuştu. Kasım Açık’ın açıklamalarına göre Talat Türkoğlu Çadırkent’te aralarında polis memurları, askerler ve itirafçıların da bulunduğu bir çete tarafından sorgulandıktan sonra Murat Demir ve Murat İpek adlı kişilerce öldürülerek Meriç nehrine atılmıştı. Kasım Açık, açıklamalarında Talat Türkoğlu’nun öldürüldüğü yerin krokisini çizdi ve üzerindeki giysilerin, ayakkabının, cüzdanın ve kol saatinin de ayrıntılı tarifini yaptı. Hasene Türkoğlu, bu yeni delillerin yetkililer tarafından soruşturulmasını istedi.

16 Haziran 1998 tarihinde Lice Cumhuriyet savcısı Kasım Açık’ın işlemiş olabileceği suçlara dair açılan soruşturma hakkında takipsizlik kararı verdi. Savcı kararında Kasım Açık’ın ölmüş olduğu için iddiaları araştırmanın imkânsız olduğunu belirtti. Hasene Türkoğlu’nun taleplerine, idari ve adli makamlar tarafından ifadesinin alınması ve Talat Türkoğlu’nun kaybedildiği bölgede bulunan bir bedenin teşhis edilmesi için çağrı dışında bir yanıt gelmedi.

Hasene Türkoğlu’nun 29 Eylül 1996 tarihinde yaptığı başvuru sonucunda AİHM verdiği kararda Sözleşme’nin yaşam hakkını düzenleyen 2. maddesinin Talat Türkoğlu’nun zorla kaybedilmesi ile ilgili etkili ve yeterli bir soruşturma yapılmadığı için usulden ihlal edildiğine karar verdi.

8 Temmuz 2016 tarihinde www.demokrathaber.org adlı haber sitesinde yayımlanan bir habere göre Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı dosyayı 14 Nisan 2016 tarihinde zamanaşımı süresi dolduğu gerekçesiyle kapattı. Aynı haberdeki bilgilere göre Türkoğlu ailesinin avukatı Gülizar Tuncer karara itiraz etti. Savcılığa, Kasım Açık’ın isimlerini verdiği Murat Demir ve Murat İpek’in o tarihlerde Metris Cezaevi’nde kaldıklarını bildirdiklerini söyleyen Tuncer, bu iki ismin ifadesi alınmadan dosyanın kapatıldığını belirtti. Açık’ın, olay tarihinde, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’a bağlı, Trakya-Çorlu bölgesinde faaliyet gösteren ve içinde itirafçıların da yer aldığı, esas olarak asker ve polislerden oluşan bir kontrgerilla biriminden bahsettiğine dikkat çekti. Olayın baş sorumluları olan ve isimleri açıkça belirtilmiş olan jandarma komutanları ve Edirne emniyetinden komiserlerin de ifadelerinin alınmadığını belirtti.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturmada zamanaşımı nedeniyle takipsizlik/kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Gazete veya internet haberi
AİHM kararı

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Mesut Yılmaz Başbakan
Ülkü Gökalp Güney İçişleri Bakanı
Mehmet Ağar Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Teoman Koman Jandarma Genel Komutanı
A. Cemil Serhadlı Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Talat Türkoğlu 1996-04-01 Kasım Açık Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İtirafçı
Talat Türkoğlu 1996-04-01 Murat Demir Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İtirafçı
Talat Türkoğlu 1996-04-01 Murat İpek Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İtirafçı

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS