Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Hıdır Öztürk'ün Zorla Kaybedilmesi

1960 doğumlu Hıdır Öztürk evli ve altı çocuk babasıydı. İlk okul mezunuydu ve Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Hakverdi köyü Bağış mezrasında yaşıyordu. Ağabeyi Bekir Öztürk ile birlikte kamyonla Türkiye’den Irak’a un götürüyor, Irak’tan ise mazot getiriyordu. Evleri sık sık jandarma tarafından basılıyor ve kendilerine “Siz terörist misiniz, teröristleri nerede saklıyorsunuz” şeklinde sorular yöneltilerek, baskı yapılıyordu. 1990 yılında PKK örgütüne yardım ettiği gerekçesiyle yargılanarak, hapis cezasına çarptırıldı ve bir süre cezaevinde kaldı. Cezaevinden çıktıktan sonra kamyonuyla Irak’a gidip gelmeye devam etti.

29.12.1994 tarihinde, Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Bağış mezrasında saat 18.30 sıralarında Musa Öztürk’ün evine zorla giren silahlı ve yüzleri maskeli 4 kişi “Arama var, kimlikleri çıkartın ve dışarı çıkın” diyerek evdekileri zorla dışarı çıkarttı. Köy meydanında bir duvarın kenarına yüzleri duvara dönük bir şekilde çömelerek beklemeleri söylendi. Başka köylüler de aynı şekilde toplanmıştı. Bu kişiler kendilerini asker olarak tanıtarak, köylülere korkmamalarını söyledi. Aralarında kendisine “komutan” olarak hitap edilen bir kişi de bulunuyordu. Musa Öztürk’ün evinde bulunan kişiler arasında olan Celal Öztürk’e hitaben “Siz Irak'tan silah getirip teröristlere veriyorsunuz” dedikten sonra Celal Öztürk’ü de yanlarına alarak Bekir Öztürk’ün evine de kapıyı kırarak girdiler. Evde bulunan Hıdır Öztürk ve Bekir Öztürk'ü zorla dışarıya çıkarttılar. Celal Öztürk, Bekir Öztürk ve Hıdır Öztürk’ü de duvar kenarına çömelttiler. Hıdır Öztürk’e hitaben ''Sen silah getiriyorsun'' diyen bu kişiler daha sonra Bekir Öztürk ve Hıdır Öztürk’ü yanlarına alarak köyden ayrıldı.

Katarlı köyü istikametine doğru yürüdükleri sırada kendi aralarında ''Biz komutana ne diyeceğiz, bunu niye götürüyoruz, komutan bizden kamyonun şoförünü istedi'' diye konuşmalar geçti. Daha sonra Bekir Öztürk’ü “15 bin mark getir abini bırakacağız” diyerek serbest bıraktılar. Yürüyerek evine dönen Bekir Öztürk hemen Kızıltepe Jandarma Komutanlığına haber verdi. Jandarma görevlileri köye gelerek olayın nasıl gerçekleştirildiğini sordu. Ancak Hıdır Öztürk’ün akıbetine dair herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.

30.12.1994 tarihinde Hıdır Öztürk’ün cenazesi köylüler F.A. ve C.A. tarafından Derik’e bağlı Alibeyköyü yolunda bulundu. Kafasından tek kurşunla vurulmuştu. Cenazeyi Bekir Öztürk teşhis etti. Olaydan haberdar edilen Derik Soğukkuyu Karakol Komutanlığının düzenlediği olay yeri tutanağında Hıdır Öztürk’ün “başka bir yerde öldürüldükten sonra getirilip buraya atıldığı, [bedenin] yanındaki iki ayrı kişiye ait olan ayak izlerinin de bunu gösterdiği ve boş kovanın da sonradan [bedenin] yanına bırakıldığının anlaşıldığı” belirtildi.

Olayı haber alan ailesi cenazelerini alarak köylerinde defnetti. Taziye sırasında karakola çağrılan kardeşi Davut Öztürk’e o dönem yayın yapan Özgür Ülke gazetesi gösterildi ve “Burada olaydan binbaşı Hasan Atilla Uğur’un ve bir korucunun sorumlu görüldüğü yazıyor, bu bilgiyi kim verdi” diye soruldu. Davut Öztürk durumdan haberinin olmadığını söyledi. Orada bulunan Binbaşı Hasan Atilla Uğur “O korucuları suçlarsan kardeşin gibi seni de kaybettiririm” dedi. Açılan soruşturmada da Hıdır Öztürk’ün “Terörist olduğu ve bir çatışmada öldürüldüğü” belirtildi.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma yıllarca Diyarbakır DGM Başsavcılığı tarafından yürütüldü, ancak herhangi bir sonuç alınamadı. 27.10.2008 tarihinde Ergenekon soruşturması kapsamında ifade veren gizli tanık Aydos “Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı Hasan Atilla Uğur’un terörle mücadele adı altında bölgede birçok cinayet, işkence, karanlık faaliyetler gerçekleştirdiğini" beyan etti. Bunun üzerine Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı başlattığı soruşturma sonucu 20.07.2014 tarihinde 1992 ila 1996 yılları arasında Mardin’in Kızıltepe İlçesinde Hıdır Öztürk dâhil zorla kaybedilen ve yasa dışı keyfi infaz edilen 22 kişiye ve köy yakmalar ile köy boşaltmalara ilişkin iddianame düzenledi. İddianamede bu eylemlerin “sistematik” şekilde JİTEM faaliyeti olduğu, bu yapının da devlet bağlantısı bulunduğu vurgulandı. Kamuoyunda “Bıçak Timi” olarak bilinen ekipte bulunan 8 kişi iddianamede şüpheli sıfatıyla yer aldı. Davanın sanıkları emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ve korucular Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ve İsmet Kandemir. Dört askerin, Jitem’in Mardin ve Diyarbakır’daki yöneticileri olduğu iddia edildi.

İddianame Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Ancak daha ilk duruşma görülmeden, dava güvenlik gerekçesiyle Mardin Ağır Ceza Mahkemesi’nden Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledildi. Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 03.03.2015 tarihinde görülen ilk duruşmada sanıklar Hasan Atilla Uğur ve Eşref Hatipoğlu’nun rütbeleri nedeniyle CMK M.161/5’e dayanarak dosyanın izin istemiyle HSYK’ya gönderilmesine karar verildi. 18.10.2015 tarihinde görülen duruşmada ise HSYK’dan cevap gelmediği gerekçesiyle bir sonraki duruşma 15.01.2016 tarihine ertelendi. Duruşma öncesi HSYK’nın sanıkların “silahlı örgüt kurmak” ve “tasarlayarak insan öldürmek” suçlarından yargılandıkları için izin alınmasına gerek olmadığına ve doğrudan kovuşturma yapılabileceğine hükmeden kararı mahkemeye ulaştı. 15 Ocak tarihli duruşmada müdafii avukatları mahkeme heyetinin çekilmesini talep etti. Savcının usule ve esasa aykırı olduğu gerekçesiyle reddettiği bu talebi mahkeme heyeti yetkili merciiye gönderme kararı aldı. Bir sonraki duruşma 27 Nisan 2016 tarihinde görülecek. Davaya ilişkin geniş özet için tıklayın.

Hukuki süreçte son durum:Dava devam ediyor
Soruşturma / Dava tarihi:2014-01-01
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Kayıp yakınıyla görüşme (ses ve görüntü kaydı)
Kayıp yakınıyla görüşme (ses ve görüntü kaydı)
İddianame

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Hıdır Öztürk 1994-12-29 Hasan Atilla Uğur (Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı, Albay) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İlçe Jandarma Komutanı
Hıdır Öztürk 1994-12-29 Eşref Hatipoğlu (Diyarbakır İl Jandarma Komutanı, Albay) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İl Jandarma Komutanı
Hıdır Öztürk 1994-12-29 İsmet Kandemir (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Hıdır Öztürk 1994-12-29 Ünal Alkan (Jandarma) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma
Hıdır Öztürk 1994-12-29 Abdurrahman Kurğa (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Hıdır Öztürk 1994-12-29 Mehmet Salih Kılınçaslan (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Hıdır Öztürk 1994-12-29 Ahmet Boncuk (Jandarma Üsteğmen) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma
Hıdır Öztürk 1994-12-29 Mehmet Emin Kurğa (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Hıdır Öztürk 1994-12-29 Ramazan Çetin (MHP Kızıltepe ilçe eski başkanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Çatışmalarda yer alan diğer devlet dışı güçler

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS