Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Hüseyin Ertaş'ın Zorla Kaybedilmesi

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Emrud (Başdeğirmen) köyüne korucular ve askerler tarafından koruculuk baskısı yapılıyordu. Bu nedenle köye sık sık baskınlar düzenleniyor, köylüler tehdit ediliyor ve zor kullanılıyordu. Köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşan Hüseyin Ertaş, 1947 doğumluydu. Evli ve dokuz çocuk babasıydı. Bir kızı PKK örgütüne katıldığı için köyüne yapılan baskınlar sırasında ayrıca şiddete ve tehdite maruz kalıyordu.

1994 yılında Emrud ve çevresinde bulunan köylerde korucu olmayı kabul etmeyen ailelere üç gün içinde köyü boşaltmaları söylendi. Daha sonra da ailelerin eşyalarını almalarına müsaade edilmeyerek köy yakıldı. Ertaş ailesi de köyünden çıkarak Kızıltepe’ye yerleşti. 08.07.1995 tarihinde Hüseyin Ertaş’ın evine beyaz toros arabayla gelen dört silahlı kişi karakola gelmesi gerektiğini söyledi. Akşam saatleri olduğu için Hüseyin Ertaş gelen kişilere kendisinin ertesi gün karakola geleceğini, onlarla gitmeyeceğini söyledi. Söz konusu kişiler bunun üzerine onun başına silah dayayıp, kollarından tutup zorla arabaya bindirdi ve oradan uzaklaştı.

Kardeşi ve eşi aynı gün hemen karakola giderek onu sordu. Karakoldaki yetkililer böyle bir kişinin gözaltında bulunmadığını söyledi. Karakol komutanı Hasan Atilla Uğur’du. Hüseyin Ertaş’ın cansız bedeni 13.07.1995 tarihinde Ceylanpınar’da bulundu. Geçimini buğday pazarlayarak geçirdiği için orada bulunan çiftçiler tarafından tanındı ve ailesine haber verildi. Otopsisi orada bulunan bir sağlık ocağında yapıldı. Bedeni yakıldığı için başta ailesi tarafından tanınmadı. Teşhis edildikten sonra köyüne getirilerek defnedildi.

Ertaş’ın eşi, Memduh Kandemir, İsmet Kandemir ve Avdo Kulva isimli korucuların kocasını götürenler arasında olduğunu söyleyerek haklarında dava açılmasını istedi. Ancak bu konuda tehdit edildikleri için savcılığa sundukları dilekçeyi geri çektiler. Aile dönemin koşullarından kaynaklı başkaca hukuksal bir işlem gerçekleştiremedi. 2006 yılında ise oğlu Muhittin Ertaş tarafından konuyla ilgili dava açmak için başvuruda bulunuldu. Oğlu babasının Hasan Atilla Uğur’un talimatıyla evden götürülüp öldürüldüğünü belirterek korucular İsmet Kandemir ve Abdurrahman Kurğa’dan şikayetçi oldu. Herhangi bir davanın açılmadığı Hüseyin Ertaş’ın zorla kaybedilmesi olayı zamanaşımına uğrama tehlikesiyle karşı karşıya. 1994'te TMK kapsamında boşaltılıp yakıldıktan sonra Emrud köyüne 2004 yılında geri dönüşler başladı. Eski köy kullanılmaz halde olduğu için yeni evler tarla başlarında yapıldı. Köyün yeni merkezinin adı "Sere Dehlê", Türkçesiyle Dostlar Köyü olarak değiştirildi.

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Kayıp yakınıyla görüşme (ses kaydı)
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Hüseyin Ertaş 1995-07-08 Hasan Atilla Uğur (Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı, Albay) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İlçe Jandarma Komutanı
Hüseyin Ertaş 1995-07-08 İsmet Kandemir (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Hüseyin Ertaş 1995-07-08 Abdurrahman Kurğa (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS