Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Faruk Aksan'ın Zorla Kaybedilmesi

16 yaşındaki Faruk Aksan, ailesiyle birlikte Nusaybin’de yaşıyordu. Ortaokul mezunuydu. 1994 yılında Nusaybin'de su tesisatçısı dükkânında çalışırken silahlı sivil kişiler gelerek bir su tesisatçısına ihtiyaçları olduğunu söyledi. O sırada Faruk Aksan’ın yanında olan amcasının oğlu Ziver Aksan, Faruk Aksan’ı yalnız göndermemek için dükkanda tek tesisatçı olduğunu, babası ve Faruk Aksan’ın birlikte gitmesi için biraz beklemelerini söyledi. Ancak gelenler sadece Faruk Aksan’ı istediklerini söyledi. Faruk Aksan motosikletiyle yola çıktı. Gelen kişiler ise onu takip etti. O dönem Hizbullah’ın merkezi sayılan Nusaybin’deki Sakarya Caddesi’ne gittiklerinde Faruk Aksan motosikletten indirilerek zorla kaçırıldı.

Çevredeki görgü tanıkları Faruk Aksan'ın babasına haber verdi. Baba Felamez Aksan da aynı gün önce Şehit Fevzi Deniz Polis Karakoluna, daha sonra da Nusaybin Emniyet Müdürlüğü ve Nusaybin Cumhuriyet Savcılığına başvurarak oğlunun akıbetiyle ilgili bilgi almak istedi, kayıp dilekçesi verdi. Ancak hiçbir sonuç alamadı. Baba daha sonra Hizbullah’a yakın olduğunu bildiği kişilere giderek oğlundan haber almak istedi. Ona “çocuğun gelecek, bize fazla baskı yapma” denildi. Ancak Faruk Aksan’dan bir daha haber alınamadı. Oğlunu arayan babaya jandarma ve emniyet yetkilileri tarafından “sana bir pasaport verelim, oğlunu gidip Irak’ta ara, oğlun PKK örgütüne katılmıştır” denildi.

Türkiye genelinde Hizbullah örgütüne yönelik yapılan operasyonlar sonrasında Faruk Aksan'ı kaçırıp kaybeden örgüt elemanlarından Mehmet Salih Gölge, Faruk Aksan'ı PKK sempatizanı olduğu için kaçırdıklarını itiraf etti. Gölge, mahkemede verdiği ifadede “Faruk Aksan ifadesi alındığı sırada kalp krizi geçirip öldü, cesedini boş bir tarlaya gömdük” dedi. Faruk Aksan’ın kaybedilmesinde sorumlu olarak ismi geçen Mehmet Akay ise sahte kimlikle yakalandı ve tutuklandı. Mehmet Akay da Devlet Güvenlik Mahkemesinde verdiği ifadesinde Faruk Aksan öldürüldükten sonra cenazesini örgüt mensubu Mustafa Yaşar isimli biriyle aldığını itiraf etti. Mustafa Yaşar isimli Hizbullah üyesi başka bir olayda öldürülmüştü. Ailesi Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe ile başvurarak oğullarının bedenlerinin yerini bilen tek tanık Mehmet Akay’ın ifadesinin alınmasını ve yerinin tespit edilmesini istedi. Ayrıca görgü tanıkları ve ifadelerden yola çıkarak bedenin Nusaybin’de, Hêcacîye alanında olduğu da öğrenildi. Ancak ailenin talebi sonuçsuz kaldı ve herhangi bir işlem yapılmadı. Hizbullah örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonlar sonrası bir sığınakta sağ bulunan İrfan Dilmen isimli kişi sığınakta kendisi dışında da çok kişi olduğunu belirtti. Aile söz konusu sığınaklara da baktı ancak bir sonuç alamadı. Faruk Aksan kaybedilmeden önce de Hizbullah örgütü tarafından tehdit edilmişti.

Hukuki süreçte son durum:Bilinmiyor
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Kayıp yakınıyla görüşme (ses ve görüntü kaydı)
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Faruk Aksan 1994-11-11 Mehmet Salih Gölge Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Devlet dışı güçler
Faruk Aksan 1994-11-11 Mehmet Akay Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Devlet dışı güçler
Faruk Aksan 1994-11-11 Mustafa Yaşar Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Devlet dışı güçler

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS