Zorla Kaybedilenler Veritabanı

İsa Gök'ün Zorla Kaybedilmesi

İsa Gök, evliydi, en büyüğü 7 yaşında bir oğlu, dört kızı vardı ve Batman’da esnaflık yapıyordu. 1994 yardım yataklık iddiasıyla gözaltına alındı; on bir gün gözaltında kaldıktan sonra delil yetersizliğinden serbest bırakıldı. Bu olaydan iki ay sonra, 12.06.1994 günü sabah 9.30 civarı eve gelen sivil giyimli iki kişi tarafından dışarı çağırıldı. Söz konusu iki şahıs İsa Gök’e Hizbullahçı olduklarını söyleyerek, “Senin mahkemen var, seni İslam cemaati tarafından mahkemeden geçirerek serbest bırakacağız” dedi ve götürdü. İsa Gök'ün eşi de onlarla birlikte gitmek istedi, ancak gelen kişiler ısrar ederse İsa Gök'ü orada öldüreceklerini söylediler, '3 saat onu sorma, 3 saate kadar ifadesini alıp serbest bırakacağız' diyerek gittiler. 3 saat geçtikten sonra götürenlerle ilişkisi olduğunu düşündükleri başka biri İsa Gök'le işlerinin 3 gün süreceğini söyledi. Ancak kendisinden bir daha haber alınamadı.

İsa Gök'le birlikte tutulduğunu iddia eden Kerboran'lı Mehmet Arif isimli biri olaydan iki yıl sonra aileye 3 ay İsa Gök'le aynı yerde tutulduğunu, hepsinin gözleri bağlı olduğu halde oradakilerden birinin İsa Gök olduğunu bildiğini ancak sonra İsa Gök'ü bıraktıklarını söyledi. Ailesi yetkili tüm kurumlara başvurarak yardım istedi. Eşinin ısrarlı aramaları sonucunda bir süre sonra ölü bir bedenin İsa Gök'e ait olabileceği düşünülerek aileye haber verildi, ancak yapılan DNA testi sonucunda bedenin ona ait olmadığı anlaşıldı. Batman Emniyet Müdürlüğü'nde kardeşini soran Ramazan Gök’e bir polis memuru “Kardeşini kaçıran kişilerden biri olan Ahmet Arı’yı yakaladık” dedi. Ancak bu gelişmeye rağmen İsa Gök bir daha bulunamadı. Yakınları yaptıkları araştırmada bu şahsın Bingöl cezaevinde 3 ay yattıktan sonra serbest bırakıldığını öğrendi.

Eşi, zorla kaybedilmesinden 3 ay sonra 72 AS 420 plakalı beyaz bir aracın evlerinin önünden geçtiğini ve İsa Gök’ün de araçta olduğunu ancak aracın durmadığını belirtti. İsa Gök gözaltına alındığında ve kaybedildiğinde HADEP Batman İl Yönetim Kurulu üyesiydi.

DGM Cumhuriyet Başsavcılığınca 2001/2072 hazırlık, 2002/47 esas ve 2002/47 numaralı iddianamede Hizbullah üyesi olduğu iddiası ile ülkede mevcut anayasal düzeni silah zoruyla yıkarak yerine şeri esaslara dayalı islam devleti kurmaya kalkışmakla suçlanan 4 kişinin cezalandırılması talep edildi. Dört kişinin eylemleri arasında; Mehmet Sabri Daş, Mehmet Özdemir, Metin Akyıldız, İrfan Akyıldız, Hüseyin Akyıldız, İsa Gök, Murat Yıldız, Abdurrahim Yıldız, Teymen Demir, Dündar Çelebioğlu, Abdülmenaf Akto, Habib Kılıç, Mehmet Sincar, Metin Özdemir, Mehmet Emin Gezer, Seyfettin Özdemir, Ramazan Budak, Abdurrahim Budak, Şaban Elaltunterin, Mehmet Elaltunerin, Mustafa Biricik, Mustafa Koçak, Köksal Bulut, Ramazan Toprak, Çetin Gidici, Medeni Göktepe ve Yusuf Solmaz’ın öldürülmesi de sayıldı. Ayrıca Batman Cumhuriyet Başsavcılığından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen 2003/4131 Soruşturma ve 2011/169 karar numaralı fezlekede belirtilen 180 kişilik faili meçhul cinayetler listesinde İsa Gök’ün de ismi yer almaktadır.

Hukuki süreçte son durum:Bilinmiyor
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Kayıp yakınıyla görüşme (ses ve görüntü kaydı)
İddianame
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
İfade tutanağı
Gazete veya internet haberi

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
İsa Gök 1994-06-12 Ahmet Arı Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Devlet dışı güçler

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS