Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Ramazan Tekin ve Şirin Bayram'ın Zorla Kaybedilmesi

Ramazan Tekin, ailesiyle birlikte Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Demirli (Temıran) köyünde ikamet ediyordu. 1995 yılında köye askerler tarafından baskın düzenlendi. Köyde bulunan tüm evler, içindeki eşyalarla birlikte ateşe verildi. Evlerin yakılmasından sonra Tekin ailesi gidecek bir yeri olmadığından naylon çadır kurarak burada yaşamlarını sürdürmeye devam etti. Kışa doğru ise yakılan evlerini onararak tekrar bu evde yaşamaya başladılar. Bu arada birkaç aile de tekrar köye yerleşti.

1996 yılının sonbaharında tarihini tam hatırlamadıkları bir gün korucu ve askerler evlerine gelerek Ramazan Tekin’i sordu. Bu sırada Ramazan Tekin evde olmadığı için oğlu Bayram Tekin zorla evden çıkartılarak yolda bekleyen panzere bindirildi. Panzerin yanında bulunan askerlerin başında Mete adında bir astsubay vardı. Daha sonra köylerinde Milikan Karakolu olarak bilinen ve şimdiki ismi Bayır Karakolu olan Jandarma Karakoluna götürülerek, burada 20 gün tutuldu. Bu sırada kendisine “babasının nerede olduğu”, “köylerine teröristlerin gelip gelmediği” soruldu.

1996 yılının Kasım ayında evlerinin kapısı çalındı. Bu sırada evde Mehmet Şirin Bayram da misafir olarak bulunuyordu. Mehmet Şirin Bayram Kayseri'den Demirli Köyü'ne bağda çalışmak için amcası İsa Bayram'ın yanında kalmak üzere gelmiş; ancak bağda işinin uzun sürmesi ve amcasının evinin bağa uzak olması sebebiyle Ramazan Tekin’in evinde kalmıştı. Kapıyı çalanların korucu olduklarını ve kapıyı açmazlarsa ateş edeceklerini söylemeleri üzerine Hanımşah Tekin, kapıyı açmak zorunda kaldı. Eve bir kişi girdi ama 7-8 silahlı kişi evin etrafında bekliyordu. Aralarında daha önce de birkaç kez operasyon için köye gelmiş olan Kulp ilçesi korucusu Fethi ve astsubay veya uzman çavuş olan Metin isimli zayıf biri vardı. Evdekiler engel olmaya çalıştılarsa da, Ramazan Tekin ve Mehmet Şirin Bayram zorla evden çıkarıldı. Köy korucusu Fethi, Ramazan'ın elbiselerini vermek istediklerinde kendilerine "elbiseye gerek yok" dedi. En son panzere bindirilerek, Jandarma Karakolunun yakınına götürüldükleri görüldü ve daha sonra kendilerinden bir daha haber alınamadı.

Hava Tekin 15.11.1996 tarihinde Kulp Cumhuriyet Başsavcılığına ve 18.11.1996 tarihinde Diyarbakır Valiliğine başvurarak kardeşi Ramazan Tekin’in bulunmasını istedi. Bunun üzerine Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada Kulp İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ve Cinayet Büro Amirliği, Ramazan Tekin'in gözaltında olmadığı bilgisini verdi. Kulp İlçe Jandarma Komutanlığı ise Fethi isimli korucu ve Metin isimli astsubayın görev yapmadığını bildirdi. Vukuatlı nüfus kaydına göre Ramazan Tekin, 10.03.2004'te ölmüştü. Kulp Nüfus Müdürlüğünce düzenlenen ölüm tutanağında ölüm sebebinin bilinmediği yazıyordu. Ölüm formunda bildirimde bulunan olarak adı geçen İbrahim Tekin, kendisinin böyle bir bildirimde bulunmadığını, kardeşinin ölüp ölmediğini bilmediğini ifade etti.

Dosya Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır DGM Cumhuriyet Başsavcılığı ile Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı arasında gidip geldi. Askeri savcılığın en son T.M.K.'nın 10. maddesi ile yetkili ve görevli Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği dosya, 06.03.2014 tarihinde TMK 10. madde ile yetkili cumhuriyet başsavcılıklarının görevlerine son verilmesi üzerine, Kulp Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. 03.11.2014 tarihinde Kulp Cumhuriyet Başsavcılığınca zamanaşımı süresinin dolduğu belirtilerek kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. Daha sonra bu karara yapılan itiraz kabul edildi ve soruşturma yeniden açıldı.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturma sürüyor
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
Gazete veya internet haberi
Gazete veya internet haberi

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Necmettin Erbakan Başbakan
Mehmet Ağar İçişleri Bakanı
Şevket Kazan Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Teoman Koman Jandarma Genel Komutanı
Necati Bilican OHAL Bölge Valisi
Alaaddin Yüksel Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Ramazan Tekin 1996-11-01 Kulp Bölge Jandarma Karakolu Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma
Şirin Bayram 1996-11-01 Kulp Bölge Jandarma Karakolu Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS