Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Adnan Bağca'nın Zorla Kaybedilmesi

Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Yakay-der), İHD Diyarbakır Şubesi ve çeşitli internet sitelerinde yer alan bilgilere göre 30 Haziran 1958 doğumlu Adnan Bağca Siverek'te taksi şoförlüğü yapıyordu. Evli ve dört çocuk babasıydı. 11 Haziran 1990 günü çalıştığı Ordu Taksi Durağından 56 DA 423 plakalı Toros marka aracına aldığı bir yolcuyu Diyarbakır'a götürmek üzere yola çıktığını ailesine bildirdi. Bir daha kendisinden haber alınamadı.

Olaydan üç gün sonra Siverek Emniyet Müdürlüğü Adnan'ın Diyarbakır’da gözaltına alındığını ailesine bildirdi ancak bu bilgi daha sonra reddedildi. Kardeşinin aracının plakası üzerinden kendi imkanlarıyla araştırma yapan Muharrem Bağca 6 ay kadar sonra aracın Van-Siirt hattında faaliyet yürüten Hasret Cankatar, Refik Kaval, Vedat Süslü ve Fatih Evci isimli oto galericileri tarafından sahte evraklarla sık sık alınıp satıldığını ortaya çıkardı. İddialara göre Cankatar, Süslü, Kaval ve Evci gözaltına alındı ancak Jitem kurucularından olduğu iddia edilen Cem Ersever'in devreye girmesiyle dört şüpheli de serbest bırakıldı. Devlet tarafından el konulan araç daha sonra üçüncü bir şahsa satıldı.

Bağca ailesi tüm bu süre boyunca Siverek Emniyet Müdürlüğüne, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına ve İç İşleri Bakanlığına Adnan Bağca’nın akıbetini sordu ancak açılan soruşturmada hiçbir ilerleme olmadı.

Çeşitli haber sitelerine de yansıyan bilgilere göre Bağca ailesi hemşehrileri dönemin Devlet Bakanı Cenap Gürpınar’a ulaşarak durumu bildirdi ancak kendisinden "Beni bu işlere karıştırmayın, sizi de ilgilendirmiyor devletin ne yaptığı," cevabını aldı. Bağca ailesi 2000 yılında yardım talep etmek için İnsan Hakları Derneğine başvurdu. Adnan Bağca'nın Jitem tarafından zorla kaybedildiği iddiası eski Özel Harekatçı Ayhan Çarkın'ın 2011'de çeşitli basın organlarına yansıyan itiraflarında da yer aldı. Adnan Bağca'dan o günden beri haber alınamadı.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Turgut Özal Cumhurbaşkanı
Yıldırım Akbulut Başbakan
M. Oltan Sungurlu Adalet Bakanı
Necip Torumtay Genel Kurmay Başkanı
Hayri Kozakçıoğlu OHAL Bölge Valisi
Necati Bilican Emniyet Genel Müdürü
Teoman Koman MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Adnan Bağca 1990-06-11

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS