Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Ahmet Üstün'ün Zorla Kaybedilmesi

Köyleri yakılan Üstün ailesi Cizre'ye göç etmişti. 1994'ün Nisan ayında bir gece saat on civarında üç beyaz arabayla gelen on civarı sivil giyimli ve silahlı ekip Ahmet Üstün'ü ifadesini almak üzere gözaltına aldı. O sırada 26-27 yaşlarında olan Ahmet Üstün babasıyla birlikte köydeki bağ-bahçeleriyle ilgileniyor, ailenin geçimine yardımcı oluyordu. Herhangi bir siyasi faaliyet içinde değildi; kendi halinde bir hayatı vardı ve eşiyle ilk çocuklarını bekliyorlardı. Ahmet Üstün'ün gözaltına alındığı gün evlerinde misafir olan bir kadın, evin dışında bekleyen ekibin geri kalanı arasında Abdulhakim Güven'i gördüğünü söyledi. Ertesi gün baba Mehmet Üstün tank taburuna gidip oğlunu sordu, ifadesinin alındığı, daha sonra mahkemeye çıkartılacağı söylendi.

Bunun üzerine baba Mehmet Üstün ikinci gün savcılığa gitti, orada da oğlunun serbest bırakıldığı, evine gidip beklemesi söylendi. Üstün ailesinin tanıdığı bir kadın aynı günün sabahında Ahmet Üstün'ü tank taburu tarafında askeri bir cipte gördüğünü söyledi. Baba Mehmet Üstün savcılığa gittikten sonra gözaltına almaya gelen ekipten birkaç kişi eve gelip Ahmet Üstün hakkında sorular sordu. Ahmet Üstün'ün eşi, "siz götürdünüz, bize niye soruyorsunuz," diye karşılık verince evi terk ettiler ve bir daha da gelmediler. Daha sonra Ahmet Üstün'ün kayınpederi, komşusu olan Abdulhakim Güven'in evine giderek bilgi almaya çalıştı. Abdulhakim Güven evine gidip umudunu kesmesini, beklememesini söyledi. Baba Mehmet Üstün JİTEM'le birlikte çalıştığı bilinen birine ulaşarak oğlu hakkında bilgi almaya çalıştı; sağ olup olmadığı bilgisi karşılığında para talep eden bu kişi parayı aldıktan on gün sonra gelerek oğlunun üç gün gözaltında tutulduktan sonra öldürüldüğünü, taziyesini vermelerini söyledi.

Ahmet Üstün zorla kaybedildikten bir hafta kadar sonra baba Mehmet Üstün iki büyük erkek çocuğunu, Süleyman ve Nadir Üstün'ü köyden iki kişiyle birlikte Irak'taki Maxmur Kampına gönderdi. Hayvanlarını değerinin çok altına satıp ailenin geri kalanını da Ahmet Üstün bırakıldıktan sonra götürmek üzere plan yapıyordu ancak Ahmet Üstün bir daha dönmeyince ailenin geri kalanı da Cizre'de kaldı.

Yıllar sonra komşuları Ahmet Üstün'ün gözaltına alındığı gece önce kendi evlerinin basıldığını ve gelen ekipler içinde Cemal Temizöz'le birlikte çalıştığı bilinen Bedran kod adlı Adem Yakin'ın da olduğunu, Ahmet Üstün'ü aradıklarını söylediklerini anlattı. Üstün ailesi 2000 yılında avukatları aracılığıyla savcılığa şikâyette bulunup JİTEM davası kapsamında ifade verdi, müdahillik talep etti. Komşularından kendilerine anlattıkları olayı mahkemede tekrar etmelerini istediler ama komşuları korktuğu için ifade vermedi.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturma sürüyor
Soruşturma / Dava tarihi:2009-03-18
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Kayıp yakınıyla görüşme (ses ve görüntü kaydı)
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
Savcılık müşteki ifade tutanağı , Savcılık işlemleri ve kararları

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Ahmet Üstün 1994-04-01 Adem Yakin (Bedran kod) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İtirafçı
Ahmet Üstün 1994-04-01 Abdulhakim Güven (Fırat Altın) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İtirafçı
Ahmet Üstün 1994-04-01 Cemal Temizöz (Cizre İlçe Jandarma Komutanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İlçe Jandarma Komutanı

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS