Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Ömer Savun'un Zorla Kaybedilmesi

Şırnak Güçlükonak’a bağlı Bane (Ormaniçi) köyünde yaşayan Ömer Savun iki erkek bir kız çocuğu babasıydı. Köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşıyordu. Bir kardeşi PKK örgütüne katıldığı için güvenlik güçleri tarafından sık sık evi basılıyor, gözaltına alınıp ağır işkenceler görüyordu. Baskılardan kaynaklı bir gün eşine ve köylülerine artık dayanamadığını, bu nedenle köyden taşınmak istediğini söyledi. Ancak köylüleri araya girerek köyden taşınmasına engel oldu. O tarihten sonra da defalarca gözaltına alındı.

1989 yılının ramazan bayramı arifesinde bir köylüsüyle birlikte bayram alışverişi yapmaya gitti. O evden çıktıktan bir süre sonra evini basan askerler eşine “Ömer Savun nerede” diye sordu. Eşi onun evde olmadığını, bayram alışverişine gittiğini söyledi. Askerler evi aradı, erzak ve eşyaları dağıttı, kullanılamaz hale getirdi. Köydeki diğer askerler ise tüm köylüleri topladı, kadınlarla erkekleri ayırdı, erkekleri köyün üst tarafında bulunan tepeliğe götürdü. Geri döndüklerinde Ömer Savun’un eşi muhtarın yanına giderek neler olduğunu sordu, muhtar ona askerlerin Ömer Savun’u aradıklarını söyledi. Bir süre sonra askerler köyden ayrıldı. Durumdan haberi olmayan Ömer Savun ise tekrar evine döndü. Evde askerlerin kendisini sorduğunu ve tabura gelmesini istediğini öğrendi. Ertesi gün 07.05.1989 tarihinde köy muhtarı Halil Ekin evine gelerek Fındık 9. Jandarma Komando Taburu'ndan bir binbaşının Ömer Savun’u çağırdığını söyledi ve aza Mehmet Aslan ile birlikte Ömer'i de yanlarına alarak tabura gitmek üzere köyden ayrıldılar. Ömer Savun bir daha eve geri dönmedi.

Ailesi, üç gün sonra köye dönen muhtara Ömer Savun’un nerede olduğunu sordu. Muhtar, Ömer Savun’un Fındık Tabur Komutanı Ahmet Binbaşı tarafından alıkonulduğunu ve bölük komutanının kendisine “sen eve git, Ömer’in ifadesini alacağım ve sonrasında göndereceğim” dediğini söyledi. Bunun üzerine küçük kardeşi Ahmet Savun, annesi ve kız kardeşi ile birlikte Fındık Jandarma Tabur Komutanlığı'na gitti. Binbaşı onlara Ömer Savun’u bıraktıklarını, Bahattin Aktuğ ve Güçlükonak Karakol Komutanı olan İsmail isimli askeri yetkilinin Güçlükonak Karakoluna gitmesini istediğini söyledi.

Ömer Savun’un o gece gören bir çoban da Ömer Savun’a gecenin bu vaktinde nereye gidiyorsun diye sorduğunu, onun da Güçlükonak’taki karakola gitmesinin söylendiği cevabını verdiğini aktardı.

Ertesi gün Ahmet Savun, köy muhtarını da yanına alarak Güçlükonak Karakol Komutanlığı'na gitti. Karakol girişinde Bahattin Aktuğ, oğlu Selahattin Aktuğ ve isimleri Emin ve Abdülkerim olan korucular, Ahmet Savun’a oraya neden geldiğini sordu. Ahmet Savun kardeşini sormaya geldiğini söyleyince ona saldırdılar. Bahattin Aktuğ ve Abdülkerim isimli şahıs Ahmet Savun’a “Evine git, yoksa senin sonun da kardeşinin sonu gibi olacak” dedi. Bu şahıslar arasında “alın bunu tuvalete kapatın,” şeklinde bir konuşma geçti ancak karakol komutanı araya girdi. Bu kişiler Ahmet Savun'u bir süre karakol bahçesinde beklettiler. Bahçede beklerken Ahmet Savun'un yanına gelen karakol komutanı onu “Evine git, ama normal yolardan gitme yoksa Bahattin Aktuğ ve yanındaki korucular seni öldürecekler,” diyerek uyardı.

Bir süre sonra ailesi halk arasındaki konuşmalardan Ömer Savun’un Bahattin Aktuğ’a bağlı korucular tarafından yoldan alındığını ve Aktuğ'un evinin altındaki bodruma götürüldüğünü, burada kendisine ağır işkenceler yapıldığını, daha sonra öldürülerek gömüldüğünü duydu. Aile Ömer Savun’un kaybedildiği dönemde PKK örgütüne katıldığı iddia edilen kardeşinin de öldürüldüğü haberini aldı. Ömer Savun’un zorla kaybedilmesinden hemen sonra ailesi eşyalarını bırakarak ve hayvanlarını çok az bir paraya satarak köyden göç etti. Kardeşini soran ve savcılığa başvuran Ahmet Savun da bu süreçte gözaltına alındı, ağır işkenceler gördü ve tehdit edildi. Aile aynı yıl suç duyurusunda bulunarak Ömer Savun’un zorla kaybedilmesiyle ilgili olarak Bahattin Aktuğ’dan ve o dönemin korucu ve askeri yetkililerinden şikayetçi oldu.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturma sürüyor
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Kayıp yakınıyla görüşme (ses ve görüntü kaydı)
Kayıp yakınıyla görüşme (ses ve görüntü kaydı)
Savcılık müşteki ifade tutanağı

Politik Sorumlular

İsim Görev
Kenan Evren Cumhurbaşkanı
Abdülkadir Aksu İçişleri Bakanı
M. Oltan Sungurlu Adalet Bakanı
Necip Torumtay Genel Kurmay Başkanı
Hayri Kozakçıoğlu OHAL Bölge Valisi
Sabahattin Çakmakoğlu Emniyet Genel Müdürü
Teoman Koman MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Ömer Savun 1989-05-07 İsmail (Güçlükonak Karakol Komutanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İlçe Jandarma Komutanı
Ömer Savun 1989-05-07 Bahattin Aktuğ (Korucu, Güçlükonak Belediye Başkanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Yerel yönetim görevlileri
Ömer Savun 1989-05-07 Selahattin Aktuğ (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Ömer Savun 1989-05-07 Abdülkerim (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Ömer Savun 1989-05-07 Emin (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS