Zorla Kaybedilenler Veritabanı

İlyas Eren'in Zorla Kaybedilmesi

1954 doğumlu İlyas Eren evli ve sekiz çocuk babasıydı. Ailesiyle birlikte yaşadığı Diyarbakır Kulp’a bağlı Yeşil köy (Dêlit) Rindik mezrası 1994 yılının Mart ayında devlet güçlerince yakılarak boşaltıldı. Bunun üzerine Eren ailesi de Kulp merkeze göç etmek zorunda kaldı. İlyas Eren Kulp merkeze taşındıktan sonra da korucu olması için devlet güçleri tarafından sürekli tehdit edildi. İki defa gözaltına alındı ancak serbest bırakıldı.

11.03.1997 tarihinde Diyarbakır’a taşınan kayınbiraderine yardım etmek ve kimi kişisel işlerini yapabilmek için Diyarbakır’a gitti. İşlerini bitirdikten sonra tekrardan evine, Kulp’a dönmek için Tekkapı semtindeki Pasur Turizme geldi ve buradaki bir kahvede araba beklemeye başladı. Saat 13:50 sıralarında oturduğu masaya gelen iki polis ondan kimliğini istedi, İlyas Eren polislere kimliğini uzattı. Bu sırada iki polis daha yanlarına geldi ve dördü birden onu tutarak taksiye bindirmeye çalıştı. İlyas Eren polisleri itip direnmeye çalışsa da zorla arabaya bindirildi ve araba oradan uzaklaştı. Onun polisler tarafından zorla götürülmesine çevrede bulunan bir çok kişi de tanık oldu. Görgü tanıkları ve ailesine göre İlyas Eren’in zorla bindirildiği araç koruculara aitti.

Ailesi İlyas Eren’in durumundan haberdar olduktan sonra kardeşi Hanifi Eren Diyarbakır Savcılığına dilekçeyle şikâyette bulunmak istedi ancak bir süre vermek istediği bu dilekçe yetkili kurumlar tarafından kabul edilmedi. 17 Mart 1997 tarihinde Hanifi Eren’in verdiği dilekçeyi kabul eden savcılık Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünden İlyas Eren’in gözaltına alınıp alınmadığı konusunda bilgi vermesini talep etti. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri verdikleri yanıtta tanıkların gözü önünde polisler tarafından gözaltına alınan İlyas Eren’in hiç gözaltına alınmadığını, konuyla ilgili bilgilerinin olmadığını iddia etti.

Uzun süre bir gelişme kaydedilemeyen soruşturma kapsamında 2002 yılında İlyas Eren'in zorla kaybedilmesi ile ilgili E.G., M.G., Y.E., A.E., A.E. ve T.E. isimli tanıkların ifadelerini aldı.

İlyas Eren’in sekiz yakını iç hukukta herhangi bir ilerleme olmayınca 3 Haziran 1998 tarihinde AİHM’ye başvurdu. AİHM tarafların uzlaşması sonucunda 2 Ekim 2003 tarihinde dostane çözüm kararı verdi.

Eski JİTEM çalışan Abdülkadir Aygan'ın 2006 yılında çeşitli haber sitelerinde yer alan itiraflarında İlyas Eren'in zorla kaybedilmesinden dönemin Diyarbakır Saraykapı'daki Merkez İlçe Jandarma Komutanlığında görevli TİM Komutanı Zahit Engin'in sorumlu olduğunu belirtti. Aynı ifadelere göre Zahit Engin JİTEM’de itirafçıların da aralarında bulunduğu grupta Tim komutanıydı. İtirafçılar Adem Yakın, Muhsin Gül, Abdülkadir Aygan, Mesut Memetoğlu, Saniye Emlük (Alataş), Kemal Emlük, Zahit Engin'in emrindeydi. Muş HEP İl yöneticisi Harbi Arban, İlyas Eren, Fikri Özgen (79) ve itirafçı Muhsin Gül cinayetlerinde yer aldığı iddia edildi. Zahit Engin’in adı, Albay Ali Öz ile birlikte son olarak 11 tutuklu ve hükümlünün öldürüldüğü Ulucanlar Cezaevi Operasyonu davasında geçiyordu. Engin, Elazığ başta olmak üzere Güneydoğu’da pek çok kentte görev yaptı.

Hukuki süreçte son durum:Bilinmiyor
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Kayıp yakınıyla görüşme (ses kaydı)
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
AİHM kararı

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Necmettin Erbakan Başbakan
Meral Akşener İçişleri Bakanı
Şevket Kazan Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Teoman Koman Jandarma Genel Komutanı
Necati Bilican OHAL Bölge Valisi
Alaaddin Yüksel Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
İlyas Eren 1997-03-11 Zahit Engin (Diyarbakır Merkez Jandarma Komutanlığı, Yüzbaşı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS