Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Hüseyin Demir'in Zorla Kaybedilmesi

Yakay-Der'in (Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) kayıtlarına göre 29 yaşındaki Hüseyin Demir, 90'lı yıllarda köy boşaltmalar ve işkenceler konusunda bilgi sahibi olmak isteyen yabancı basın mensuplarının bölgeye girişi devlet güçleri tarafından engellendiği için basın mensuplarını gizli yollardan köye getirip götürüyor, bu nedenle devlet güçleri ve Cizre merkezde bulunan korucular tarafından tehdit ediliyordu.

Baba Ramazan Demir'in şikayeti üzerine İdil Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma evraklarındaki ifadelere göre Hüseyin Demir, 26 Eylül 1994 tarihinde iş ortağı A.Y. ile beraber Şırnak şehir merkezinden Silopi İlçesi’ne gitmek üzere yola çıktı. Silopi’ye yaklaştıkları sırada kullandıkları otomobili Toros marka beyaz renkli bir araç takip ve taciz etmeye başladı. Silopi’ye girdikten hemen sonra ise beyaz renkli otomobil önlerini kesti. Otomobilin içinden çıkan iki kişi, A.Y.’nin kafasına ve ensesine tekme ve yumruklarla vurdu, "Seni istemiyoruz, Hüseyin arabadan çıksın," diye bağırdı. İki şahıs, tüm direnmelerine rağmen Hüseyin Demir’i araçtan zorla çıkartarak kendi otomobillerine bindirdi ve oradan uzaklaştı. A.Y., gördüğü şiddetin etkisiyle aracı takip edemedi. Sadece Cizre istikametine doğru yol aldıklarını gördü.

1 Ekim 1994 tarihinde, Hüseyin Demir’in bedeni, Şırnak’ın İdil İlçesi, Sırtköy Köyü, Kofah (Kubak) Mezrası'nda hayvanlarını otlatan bir çoban tarafından bulundu. Otopsi raporuna göre, Hüseyin Demir birkaç gün önce öldürülmüştü; gözleri bağlıydı ve kurşun yaraları vardı.

Başlatılan soruşturmada yalnızca Hüseyin Demir’in babası Ramazan Demir’in ve iş arkadaşı C.Y.’nin ifadesine başvurulmuşken, Savcılık daimi arama kararı verdi. Bunun üzerine 15 yıl boyunca Savcılık ve İlçe Jandarma Komutanlığı arasında yasa gereği rutin yazışmalar yapıldı. Ancak, Jandarma bu süre içerisinde Hüseyin Demir’in akıbeti hakkında herhangi bir şey bulamadı.

2009 yılında, zamanında korktuğu için herhangi bir yere başvurmayan A.Y., olay ile ilgili tanıklık yaptı. Aynı yıl baba Ramazan Demir, Ahmet Çıplak ve Abdulkadir Uğur isimlerini şüpheli olarak gösterdi.

Demir ailesi vekilleri aracılığıyla yaptıkları araştırmalar sonucu 1994-1995 yılları arasında İdil İlçesi Sulak Köyü Jandarma Karakolu’nda Ahmet Çıplak adında rütbeli bir askerin görevli olduğunu öğrendi. Ayrıca, Abdulkadir Uğur ismi itirafçı Abdulkadir Aygan’ın basın organlarına verdiği beyanlarında Adıyamanlı Apo kod adlı Uzman Çavuş olarak geçmekte.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturmada zamanaşımı nedeniyle takipsizlik/kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi
Soruşturma / Dava tarihi:1994-10-01
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Evet
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
Savcılık müşteki ifade tutanağı , Savcılık tanık ifade tutanağı , Savcılık işlemleri ve kararları

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Hüseyin Demir 1994-09-26 Ahmet Çıplak (İdil İlçesi Sulak Köyü Jandarma Karakolu) Fiile katılımından şüphelenilmiş Jandarma
Hüseyin Demir 1994-09-26 Abdulkadir Uğur (Adıyamanlı Apo kod adlı Uzman Çavuş) Fiile katılımından şüphelenilmiş Jandarma

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS