Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Emin Savgat ve Tahir Koçu'nun Zorla Kaybedilmesi

Tahir Koçu Cizre’nin Baqirtalê köyünde yaşıyordu. 90’lı yıllarda Baqirtalê boşaltılıp yakılınca akrabalarının yaşadığı Dirsekli köyüne bağlı (Kurtuluş) Misirte mezrasında taşındı. Burada çobanlık yapıyordu. Okula gitmemişti, evli ve yedi çocuk babasıydı.

Tahir Koçu ile aynı köyde yaşayan beş çocuk babası Emin Savgat ise ilkokul mezunuydu. Köyünde tarım ve hayvancılık yaparak geçimini sağlıyordu. Emin Savgat’ın evi 1993 yılında bir Şubat gecesi, askeri kıyafetli yüzü örtülü 9-10 kişi tarafından basıldı. Bu kişiler Emin Savgat’ı götürmeye geldiklerini söylediler. Emin Savgat’ın annesi oğlunu niçin aldıklarını sorunca, askeri kıyafetli kişiler “onunla biraz işimiz var” diye cevap verdiler. Görgü tanıklarının ifadelerine göre aynı kişiler o sırada arazide hayvanları otlatan Tahir Koçu’yu da beraberlerinde götürdü.

Emin Savgat ve Tahir Koçu askeri kıyafetli kişiler tarafından köyden götürüldüğünde bazı yakınları onları gizlice takip etti. Bu kişiler Emin Savgat ve Tahir Koçu’yu götürenlerin Dirsekli köyü Zuran Mezrası yakınlarındaki Radar karakoluna gittiğini gördü.

Eşinin götürüldüğünden o akşam haberdar olmayan Fatma Koçu sabah eve dönmeyen eşini köylülere sordu. Onlardan Tahir Koçu’nun önceki gece Emin Savgat ile beraber gözaltına alındığını öğrendi. İki aile de ertesi gün onların götürüldüğü söylenen karakola giderek yakınlarını sordu. Buradan kendilerine “Böyle kişiler gözaltına alınmadı, haklarında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır” denildi. Savgat ve Koçu aileleri dönemin baskı koşullarından kaynaklı başka bir devlet kurumuna başvurmaktan ve ısrarlı olmaktan çekindiğinden yakınlarını diğer köylülerle birlikte arazide aramaya başladı.

Kaybedilmelerinden üç gün sonra Emin Savgat ve Tahir Koçu’nun cansız bedenleri Radar karakoluna yakın bir yerde bulundu. İkisi de silahla öldürülmüştü. Savcılık otopsi işlemleri tamamlandıktan sonra iki köylünün bedenleri aileleri tarafından defnedildi.

Tahir Koçu’nun eşi Fatma Koçu ve Emin Savgat’ın ağabeyi Derviş Savgat 25.03.2009 tarihinde yakınlarının kaybedilmesi ve sonrasında öldürülmesi olayı ile ilgili olarak Cizre Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçesi verdi. Yakınlarının zorla kaybedilmesi ve öldürülmesiyle ilgili pek çok görgü tanığı olduğunu, ikisinin bedenlerinin bulunduğu yerin karakolun ve emniyetin arasındaki bir yer olduğunu ve devlet güçlerinin bilgisi ve etkisi olmadan kimsenin buraya gidemeyeceğini söyleyerek faillerin bulunmasını ve yargılanmasını talep ettiler.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturma sürüyor
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Kayıp yakınıyla görüşme (ses ve görüntü kaydı)
Kayıp yakınıyla görüşme (ses ve görüntü kaydı)
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
İfade tutanağı

Politik Sorumlular

İsim Görev
Turgut Özal Cumhurbaşkanı
Süleyman Demirel Başbakan
İsmet Sezgin İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Eşref Bitlis Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Yılmaz Ergün Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Emin Savgat 1993-02-01 Radar Jandarma Karakolu Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma
Tahir Koçu 1993-02-01 Radar Jandarma Karakolu Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS